2015 m. sausio 28 d., trečiadienis

Aktorinio meistriškumo technikos

2015 m. sausio 24 d. užsiėmimas „Aktorinio meistriškumo technikos“ su aktoriumi ir lektoriumi Vytautu Kontrimu. 
Užsiėmimą pradėjome „Gijų“ žaidimu. Vytautas iš karto mums davė „pastabą“, kad nebūtume kaip žvirbliai, įtempusios kojas. Kaip ir per viešąjį kalbėjimą, kad neatrodytume įsitempę, mūsų keliai turi būti šiek tiek sulenkti per kelius. Turėjome pasakyti savo vardą ir rodyti ranka į pasirinktą žmogų, kuris toliau turėjo sakyti savo vardą ir rodyti ranka į kitą pasirinktą žmogų ir taip toliau...


Vytautas mums netrukus paaiškino, kodėl, kai susipažįstame, mums taip sunku prisiminti kito vardą. Pasirodo todėl, kad kai sakome savo vardą, tariame jį nelabai aiškiai. Kadangi jis mums savaime suprantamas, neteikiame jam reikšmės. Panašiai daro ir mūsų pašnekovas, todėl būna sunku prisiminti jo vardą. Mums patarė, kad kai prisistatome tartume labai aiškiai savo vardą ir teisingai jį sukirčiuotume. Svarbu ir žinoti, ką reiškia mūsų vardas.
Po to prisiminė savo studijų laikus ir savo kalbos kultūros dėstytoją, kuri nusiuntė jį pas logopedą. Tačiau šioji ji privertė daryti labai keistus pratimus, todėl jis nusprendė kartu su kitais draugais „treniruoti“ burnos raumenis, kad išmoktų raiškiai kalbėti: visą mėnesį visi stengėsi perdėtai aiškiai kalbėti. Atrodydavo keistai,- pasakojo Vytautas, - kai eidavome su džinsais ir gitaromis ant pečių ir kalbėdavomės kaip radio diktoriai, ištardami aiškiai kiekvieną žodžio raidę. Vytautas mums taip pat patarė naudoti šį metodą artimų žmonių rate, bet ne parduotuvėje, kad neatrodytume keistuolės.


Po trumpo paaiškinimo vėl pasinėrėme į žaidimą, kuris pradėjo sudėtingėti. Dabar reikėjo pasakyti sugalvotą žodį, susijusį su gamta ir ranka rodyti į pasirinktą žmogų. Apėjus ratą, reikėjo prisiminti į ką rodėme ranka ir kas į mus tiesė ranką. Vėliau gamtos žodį keitė spalvos, po to ir sąvokos susijusios su mokslu. O smagiausia buvo, kai Vytautas „paleido“ visas tris sąvokų sekas ir dar reikėjo keistis su kitais vietomis. Šio žaidimo tikslas buvo atkreipti žmogaus, kuriam kalbame dėmesį. Pasiekti, kad jis mus išgirstų.
Vytautas mums patarė „rūpintis“ visais klausytojais, žvelgiant jiems į akis. Jei žiūrime į tuos, kurie yra mūsų kalbamoje auditorijoje kraštiniai iš dešinės ir kairės, visi kiti turi pojūtį, kad į juos taip pat žiūrima.
Po žaidimo atsisėdome ir tuomet Vytautas papasakojo mums šiek tiek teorijos, kaip mokytis sakyti viešų kalbų. Viešajam kalbėjimui ir mokymui apie viešąjį kalbėjimą didelės įtakos turėjo graikų kultūra. Jie nuo seno turėjo oratorius, kurie didelėms žmonių auditorijoms turėdavo perduoti tam tikras žinias. Ir graikai pastebėjo, jog asmeniui, kuris nėra apdovanotas iškalbos dovana nuo gimimo, galima šį įgūdį lavinti tam tikrais būdais. Oratorystės meno buvo mokomasi įvairiais būdais:  pavyzdžiui, besimokantieji susėsdavo ratu ir pasakodavo istoriją, kurdami ją po vieną sakinį, kitas būdas – skaityti kitų parašytas geras viešas kalbas.
Kalbant labai svarbu mokėti klausyti auditorijos ir mokėti ją stebėti (pvz., ar žmonėms nuobodu). Svarbu mokėti reaguoti į klausimus, jei jų kyla. Geras kalbėtojas yra tas, kuris moka klausytis.
Kalbėtojo nuoširdumas (t.y. drąsa būti savimi, nekreipiant dėmesio į tai, kaip atrodau ar kokį įspūdį noriu padaryti) ir noras, kad kalbėjimo turinys iš tiesų būtų išgirstas klausytojų, t.y. noras perduoti turimą informaciją, yra esminis, kertinis. Klausytojų auditorija tai pajus kaip ir tai, jei pačiam kalbėtojui pranešimas yra neįdomus.
„Vytautas mums užsiminė, kad norėdami būti gerais kalbėtojais, turime domėtis, kas mus supa T raidės principu. „T“ taisyklė reiškia, kad kaip kalbėtojas būsi įdomus tada, jei rimtai gilinsies į vieną kokį nors specialybinį/profesinį lauką („T“ raidės vertikalioji linija, reiškia ėjimą gilyn) ir būsi išprusęs (horizontalioji „T“ raidės linija, parodo ne gilias žinias, bet paviršutiniškas įvairių sričių žinias, domėjimąsi viskuo, kad mus supa) asmuo. Visa tai, t.y. tas žinias labai svarbu panaudoti savo kalboje (pranešimo skaityme, per darbo pokalbį pristatant save ir pan.). Kalbą pagyvina, daro ją įdomia asmeninės patirties pavyzdžiai, pastebėjimai, statistika, mokslinės žinios iš knygų, filmų, meno, sporto srities ir t.t.
Kitas būdas, kaip galime pažinti mus supančią tikrovę, tai gyventi čia ir dabar. Gyventi dabarties akimirkoje, ir kai einame gatve pamatyti ja einančius žmones, esančius daiktus. Ir pabandyti žvelgti į viską kitu kampu, kaip patarė viena suomių menininkė, atvažiavusi dėstyti jo studentams. Kartais turime būti kaip musės einančios palubėje ir į viską žvelgti kitu kampu. Pavyzdžiui, paprasta akis prie Muzikos ir teatro esančius kanalizacijos vamzdžius mato tik kaip vamzdžius, o menininko akis gali pamatysi sraigės akis ir nupiešti sraigę.


Lektorius mums papasakojo, kad turime ieškoti būdų, kurie mums padeda atsipalaiduoti, nurimti. Jam labiausiai patinka viską palikus pabūti bent 1,5 val. miške. Tuomet nurimsta visos mintys ir grįžta jėgos ir pusiausvyra.
Vytautas labai akcentavo žaidimų svarbą mūsų kūrybiškumo lavinimui.
Po to dar sužaidėme keletą žaidimų (Switch, Bbang, šaudymas iš rankos, bei hip, hep, hop), dėmesio koncentracijai lavinti.
Ir pabaigai mums davė keletą patarimų, kaip turime elgtis kalbėdami viešai.
Kūno pozicija. Nervinantis kyla klausimas, kur dėti rankas? Tokiu atveju patartina laikyti delnus sunertus prieš save alkūnių lygmenyje kartais juos atskleidžiant, atidarant nuo savęs į auditoriją. Taip išreiškiamas nuoširdumas. Nerodyti dominavimą reiškiančių ženklų (delnai žemyn).
Nestovėti, kaip įbestiems, bet pora žingsnių lėtai žengti į priekį, ir po to atsitraukti. Kai esame priekyje, sakyti svarbiausius dalykus.
Moteris kalbėdama viešai turi kalbėti žemesniu balsu, nes stresinėje situacijoje moterų balsas pakyla ir aukšto balso klausytis yra nemalonu.
Jei kalbėjimo metu sudirgo balsas, tai nereikia krankšti ar kosėti, nes taip tik dar labiau dirginame gerklę. Turime nuryti seiles ir/ar atsigerti vandens.
Užkimus ar pamiršus žodį nebijoti pačiam į tai sureaguoti, būti refleksyviam. Tokiu atveju geriausia atsiprašyti auditorijos, atsigerti vandens ar pagalvoti keletą sekundžių jei kas užkrito atmintyje ir po to vėl tęsti kalbą. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą